Sbližování generací XVI.

Zdravé město Třebíč

Projekt pokračuje již šestnáctý rok. Projektem podporujeme Koncepci prorodinné politiky města Třebíče, v níž se snažíme o vytvoření prostředí příznivého pro rodinu. Základem celého projektu je sbližování, výměna zkušeností, komunikace a spolupráce dvou názorově odlišných generací, a to seniorů a dětí. V rámci projektu jsme uspořádali několik akcí. První z nich byl výlet do ZOO Jihlava.

Třebíčský Senior PointNěkolik akcí tvoření se uskutčnilo a ještě uskuteční v roce 2023 v Třebíčském Seniorpointu.

 

 

„Třebíč – Zdravé město - Tento projekt byl finančně podpořen městem Třebíč.“ Akce byla podpořena z grantového programu „Zdravé město - Rodina a zdraví – rok 2022 - projekt Sbližování generací XVI.“ 

25. 5. 2022

Výlet do ZOO Jihlava

Projekt Sbližování generací XVI. byl zahájen 25. 5. 2022 společným výletem se seniory do jihlavské zoologické zahrady. Počasí bylo sice zamračené, ale nakonec nepršelo a výlet se nám vydařil. Obešli jsme jednotlivé pavilony, prohlédli si hady, opice, žirafy, spoustu dalších zvířátek a nakonec jsme poseděli chvilku v zábavném koutku. Dětem se zvířata moc líbila, stihly si dokonce nakoupit suvenýry a občerstvit se v místní restauraci. Senioři procházku po zoologické zahradě zvládali také velmi dobře. Nakonec jsme se ve stanovenou dobu všichni sešli u autobusu, sotva jsme nasedli, začalo pršet. Měli jsme štěstí! Výlet všichni hodnotili pozitivně, neboť jihlavská ZOO nikdy nezklame.

7. - 8. 6. 2022

Malované kamínky v Senior Pointu

V červnu 2022 jsme s babičkami v Senior Pointu malovali kamínky. Pomocí latexové bílé barvy jsme si je podbarvili, vysušili fénem a poté namalovali jednoduchý motiv tužkou podle předlohy. Jemnými štětečky a opět latexovými barvami jsme obrázky vybarvili, obtáhli černým fixem a přelakovali. Výsledné obrázky byly moc pěkné!

16. 6. 2022

Artistické vystoupení ve škole a v Domovince

Před prázdninami jsme pozvali pana Milana Ošmeru na artistické vystoupení k nám do školy. Tentokrát trochu pozměnil program a děti mohly vidět spoustu úžasných věcí. Domovinku po domluvě navštívil ve stejný den jen o hodinu později. Kouzla a čáry nepřestaly udivovat malé i velké diváky, připravil si pro ně opravdu nevšední zážitky.

9. 9. 2022

Exkurze do ekocentra Baliny u Velkého Meziříčí

Během září pokračoval náš projekt exkurzí do ekocentra Baliny , kde nás čekal 4hodinový program Jablka. Byli jsme rozděleni na 4 skupiny , v nichž byli senioři společně s dětmi, aby si při plnění úkolů mohli pomáhat. Podle obrázků jsme seřazovali vývoj stromu od semínka po jablka, semínka jsme také poznávali po hmatu, ochutnávali jsme různé odrůdy jablek a určovali kyselost různých druhů, z pecek a ze semínek jsme dělali obrázky. Nakonec jsme šli sesbírat do košů jablka, omyli jsme je a nachystali k moštování. Jiná skupinka z jablíček odstraňovala jádřinec a plnila otvory v jablíčkách mletými oříšky s medem. Moštování probíhalo venku a děti se při práci střídaly, nakonec jsme mošt všichni ochutnali. Podobně plněná jablka se pekla na venkovním ohništi. Během čekání na pečená jablka nám naši lektoři hráli na kytaru a zpívali. Počasí nám vyšlo, bylo to poučné a moc pěkné. Babičkám ani dětem se ani nechtělo domů.

19. 10. 2022 ve škole, 23. 10. 2023 a 22. 11. 2022 v Domovince

Výroba dušičkových a adventních věnců

Dušičkových věnců jsme tentokrát vyrobili několik dopředu ve škole a převezli je do Domovinky babičkám, několik jsme jich stihli vyrobit přímo v Domovince. Atmosféra tvoření věnců v Domovince byla úžasná, zpívalo se a povídalo, bylo tu veselo. Zájem o dušičkové věnce byl větší než o ty adventní, vyrobilo se jich hodně. Koncem listopadu jsme si ještě jednou zopakovali výrobu věnců, jenom místo dušičkových jsme tvořili adventní. Vyrábělo se v Domovince za zpěvu koled a vánočních písniček. Děti si z Domovinky přinesly nejen pěkné zážitky, ale i adventní kalendář naplněný perníčky, sušenkami a sušeným ovoce.

8. - 9. 11. 2022

Výroba knižních záložek a krabiček

Začátkem listopadu jsme s babičkami v Senior Pointu vyráběli krabičky na vánoční dárečky a záložky do knížek. Posloužíl nám k tomu přístroj big shot. Práce nebyla příliš skožitá, krabičky se podařilo rychle vyřezat a poskládání takových krabiček už bylo jednoduché. Použili jsme barevné dekorační papíry, které se osvědčily a babičkám se moc líbily. Nakonec jsme si ještě vyrobili záložky do knížek s různými motivy. Práce nás bavila a všem se výrobky moc povedly.