Sbližování generací XIII.

Zdravé město Třebíč 

Základem celého projektu je sbližování, výměna zkušeností, komunikace a spolupráce dvou názorově odlišných generací, a to seniorů a dětí. V rámci projektu jsme   se společně se seniory  podívali do ZOO Olomouc, projeli se parníkem po Dalešické přehradě, navštívili rozhlednu Babylon a vojenské muzeum v Koněšíně. Také jsme si prohlédli JE Dukovany a zámek v Dukovanech.

Třebíčský Senior Point Seznámili jsme se s novými výtvarnými materiály a technikami. Se seniory z Domovinky jsme malovali na talíře a  opět jsme  vyráběli dušičkové a adventní věnce. V Senior Pointu jsme si vyzkoušeli nově ubrouskovou techniku na krabičky - kazety na čaj a voskovou batiku na hedvábné šály.. Opět jsme společně relaxovali v solné jeskyni a při bowlingu.

„Třebíč – Zdravé město - Tento projekt byl finančně podpořen městem Třebíč.“ A to z grantového programu „Zdravé město - Rodina a zdraví – rok 2019 - projekt Sbližování generací XIII.“ 

 

14. - 16. 5. 2019.

Dekorování dřevěných krabiček a kazet na čaj ubrouskovou technikou

Náš projekt jsme zahájili zdobením krabiček na čaj ubrouskovou technikou v Senior Pointu. Sešlo se opět velké množství zájemců , a zároveň tu panovala příjemná a tvořivá atmosféra. Babičky dostaly dřevěné krabičky, které si nejdříve natřely bílou latexovou barvou. Zvolený motiv si poté  vystřihly z ubrousků, oddělily 2 zbytečné vrstvy a tu třetí s obrázkem  přilepily speciálním lepidlem na ubrouskovou techniku.  Nazdobené krabičky byly moc pěkné a určitě babičkám poslouží k ukládání čajových sáčků.

28. 5. 2019

Výlet do ZOO Olomouc

Koncem května jsme se vypravili společně se seniory do Olomouce. Tentokrát nám příliš nepřálo počasí, pršelo, a tak jsme výlet absolvovali s deštníky a pláštěnkami. Projížďka vláčkem byla přijatelná, ve vláčku jsme seděli pod střechou a dívali se na zvířátka, která se nám bohužel trochu před deštěm poschovávala do svých příbytků. Přesto jme některá zvířátka viděli. V jednotlivých krytých pavilonech jich bylo už  k vidění více. Líbily se nám žirafy, tygři, želvy a želvičky, hadi, opice. Završením našeho výletu byl tentokrát oběd, který jsme si předem objednali a všichni se na něj těšili. Řízek s hranolky byl příjemným překvapením. Návštěvu kláštera na sv. Kopečku jsme odložili, neboť prohlídka ZOO byla časově náročná a navíc se nám nikomu v tomto počasí na prohlídku kláštera nechtělo. Celkově se nám výlet vydařil, počasí sice nebylo ideální, přesto jsme si výlet užili.

Vosková batika na hedvábné šály
4.6.,5.6. a 6.6. 2019 jsme v Senior Pointu s dětmi zdobili hedvábné šály voskovou batikou. Šály se nejdříve navlhčily rozprašovačem, poté namalovaly tekutým voskem za studena, nechaly jsme zaschnout vosk a opět je jednou až třemi barvami postříkaly. Zkoušeli jsme také šály přetřít speciálním vějířovitým štětcem na hedvábí vodou, případně navlhčit , poté  hedvábí jen vytupovat barvami. Nakonec se po zaschnutí se vosk pomocí žehličky odsaje přes pečící papír. Vznikly nádherné věcičky, přímo na ovázání kolem krku a nošení .

Projížďka parníkem po Dalešické přehradě a návštěva rozhledny Babylon a muzea v Koněšíně 17.6.2019 jsme se vypravili s Domovinkou na projížďku parníkem po Dalešické přehradě. Jel nás plný autobus a výlet to byl parádní. Tentokrát svítilo slunce, bylo letní počasíčko a vše vyšlo podle plánu. Udělali jsme okružní jízdu po přehradě a zajeli si navštívit rozhledničku Babylon, která je přímo v Kramolíně. Pokochali jsme se výhledem z rozhledny, kterou nám přispěchala otevřít místní paní z obecního úřadu. Nakonec jsme ještě stihli navštívit letecké vojenské muzeum v Koněšíně, bylo tu tolik letadel a tolik zajímavých věcí, že se nám odsud vůbec nechtělo.

 

17. 9. 2019 jsme navštívili poprvé v novém školním roce Domovinku a ukázali jsme babičkám a dědečkům malování na sklo - talíře, skleničky, svícny. Malovalo se podle šablon s podzimními náměty, které jsme si v kroužku dopředu nachystali. Použili jsme barvy windows colors, které schnou 24 hodin, ale po zaschnutí se dají oddělat z folie, na kterou se maluje, potom můžeme hotový obrázek nalepit na jakékoliv sklo či jinou hladkou plochu. Tvoření bavilo děti i babičky, podle šablonek si vytvořili spoustu pěkných dekorací.

Exkurze do JE Dukovany a prohlídka zámku v Dukovanech - 14. 10. 2019
   14. 10. 2019 jsme si vyrazili s Domovinkou do IC Dukovany . Paní průvodkyně nám pustila na začátku prohlídky krátké video o tom, jak vlastně elektrárna funguje. Poté jsme si prohlédli model reaktoru a celé IC elektrárny. Byl tu čas i na relaxaci a krátkou svačinku. Autobus nás dále převezl do městečka Dukovany a my si prohlédli zámek. Vše jsme završili posezením v zámecké restauraci. Byl to moc pěkný výlet.
Dušičkové a adventní věnce v Domovince
  Také tento rok jsme nemohli vynechat již tradiční výrobu dušičkových a adventních věnců.  Dušičkové jsme vyráběli 30.10.2019 a adventní 28.11.2019. Větvičky jsme sehnali opět díky Domovince z jejich zahrady a přírodniny jsme předem posbírali a nasušili, abychom měli  velký výběr. Větší zájem byl o tvorbu těch dušičkových věnečků , adventních se vyrábělo méně. Letos se největší oblibě těšily přírodní materiály, a to šišky, žaludy, oříšky, pecky, kaštany, šípky, mochyně , kdouloň apod. Mašle na věnce jsme zvolili  jutové v přírodních odstínech. Tvořivosti se meze nekladou, a tak byl každý věnec trošku jiný, přesto nádherný.