Sbližování generací XII.

Zdravé město Třebíč Základem celého projektu je sbližování, výměna zkušeností, komunikace a spolupráce dvou názorově odlišných generací, a to seniorů a dětí. V rámci projektu jsme se společně se seniory z o.s. Pernula podívali na hrad Bítov, na rozhlednu Rumburak a do znojemského podzemí. S Domovinkou jsme se zase  podívali do Náměště nad Oslavou do řeznického muzea a na zámek . Na podzim jsme na přání Domovinky navštívili Telč, kde jsme si  prohlédli zámek a děti relaxovaly v telčském domě, kde je spousta zábavných atrakcí Seznámili jsme se s novými výtvarnými materiály a technikami. Se seniory z Domovinky jsme si oživili voskovou batiku na hedvábné šály, smaltování a  opět jsme  vyráběli dušičkové a adventní věnce. V Senior Pointu jsme si vyzkoušeli nově malování na porcelán a na plátno. Opět jsme společně relaxovali v solné jeskyni a při bowlingu.

„Třebíč – Zdravé město - Tento projekt byl finančně podpořen městem Třebíč.“ A to z grantového programu „Zdravé město - Rodina a zdraví – rok 2018 - projekt Sbližování generací XII.“ 

Malování na porcelán  

       Náš projekt jsme zahájili malováním na porcelán v Senior Pointu, a to 24.,25. a 26.4.2018. Sešlo se opět velké množství zájemců , a zároveň tu panovala příjemná a tvořivá atmosféra. Babičky dostaly šablonky, podle nichž bylo tvoření jednodušší. Zvolený motiv poté pouze vybarvily barvami na porcelán a doma zafixovaly na 180 ° C  v pečící troubě vložením výrobku na půl hodiny. Někdo si zvolil fixy na porcelán a zkoušel svůj nápad, děti si zvolily jednodušší motivy, přesto všechny obrázky dopadly dobře. Nazdobené porcelánové hrnečky si babičky spokojeně  odnesly a radovaly se, jak si z nich vypijí kávičku či bylinkový čaj.

Malování na plátno

   Naše další tvoření v Senior Pointu probíhalo v květnu, a to 28. 5., 29 5. a 30. 5. 2018. Tentokrát jsme malovali na plátno. Většina babiček si tento způsob malování vyzkoušela vůbec poprvé. I když některé  se bály, že výrobek pokazí, většinou se všem dařilo. Technika malování pomocí šablonek s africkými motivy nebyla až tak složitá, jak se zdála. Místo malování jsme spíš tupovali houbičkami přímo na plátno, volili jsme teplé barevné odstíny a výsledek stál za to. Jeden výrobek byl hezčí než druhý!!!

Výlet na Bítov , na rozhlednu Rumburak a do znojemského podzemí

 
31.5.2018 jsme se vypravili s babičkami a dědoušky z o. s. Pernula na Bítov. Prohlídka hradu byla velmi zajímavá, zpestřením byla vycpaná zvířata, s nimiž se všichni chtěli fotit. Po prohlídce jsme se pěšky prošli k restauraci a rozhledně Rumburak, na kterou si nás většina vyšlápla. Byl tu nádherný výhled do okolí. Nakonec jsme se nezapomněli vyfotit u Olšiakových soch krkavců. Poté nás autobus převezl do Znojma, kde nás čekala velice poutavá prohlídka znojemského podzemí. Menší skupinka dětí se svezla vláčkem a prohlédla si město. Senioři zvolili podzemí, neboť většina jich tady byla poprvé v životě. Počasí nám přálo, bylo nádherně. Výlet se nám opravdu vydařil!
Výlet do Náměště nad Oslavou
   20.6.2018 jsme absolvovali další z našich výletů, tentokrát s Domovinkou do Náměště nad Oslavou. Nejdříve jsme se vypravili na prohlídku zámku, kde nám byla zpřístupněna i kaple a nová prosklená terasa. V zámku bylo spousta zajímavých exponátů. Další zastávkou bylo řeznické muzeum u Pavlíčků, paní průvodkyně byla dcera majitele řeznictví a velmi ochotně nás provedla a vše nám vysvětlila. Nakonec nám odpustila celé vstupné do muzea. Nakonec nás čekala už jen prohlídka města spojená s návštěvou cukrárny a nákupem suvenýrů. Senioři si zatím zajeli na oběd a poté nás vyzvedli kousek od náměstí. Byl to moc pěkný výlet!

Vosková batika na hedvábné šály a šátky

    12. 6. 2018  před prázdninami jsme se vypravili do Domovinky ukázat babičkám voskovou batiku na hedvábné šály.a šátky. Nahřáli jsme včelí vosk na vařiči a štětcem malovali horkým voskem abstraktní vzory na vypnuté hedvábí. Zapojily se i babičky. Po zaschnutí vosku jsme hedvábí pomalovali barvami na hedvábí a nakonec jsme vosk trochu rozlámali, aby vznikl požadovaný efekt. Po úplném vysušení se vosk odstranil přežehlením přes pečící papír. Vzniklé efekty byly velmi působivé. Tvoření se opět povedlo!
 Smaltování v Domovince
Tato technika měla velký úspěch díky nápadu použít ji nejen na smaltované plíšky, ale i k označení vlastních klíčů.A tak jsme v Domovince 8. 11 .2018 smaltovali jeden klíč za druhým, nakonec jsme vyrobili i pár přívěšků a květináčků. Klíče jsou přece jen nejpraktičtější věc, neboť je člověk potřebuje často a označit je tak, abychom pořád nehledali ten , který zrovna potřebujeme, to je paráda. Uvidíme, zda se takto označené klíče osvědčí v praxi. Děvčata pomáhala a bavilo je to. Bylo to příjemně strávené dopoledne. 

 

Výroba dušičkových a adventních věnců v Domovince

     Jako každý rok jsme i letos nemohli vynechat výrobu dušičkových a adventních věnců. 26.10. 2018 jsme vyráběli dušičkové věnce a 28.11.2018 zase adventní. Babičky přihlížely a některé se také zapojily a pomáhaly stříhat větvičky. Věnců jsme udělali hodně, většina už byla dopředu zamluvena, a tak se jen doladila zdobením do požadované barvy. Nejhezčí byly jako vždy přírodní ozdoby - šišky, šípky, žaludy, ořechy, apod. Použili jsme i celou skořici či badyán, sušené citrony a pomeranče. Celá Domovinka  příjemně voněla jehličím i kořením.

Výlet do Telče a do hospodářského dvora Bohuslavice   24. 10. 2018  jsme se s Domovinkou vypravili do Telče. Bylo nevlídné a deštivé počasí, proto jsme s pláštěnkami rychle přeběhli z parkoviště autobusu na náměstí. Senioři a některé děti s doprovodem měli domluvenou prohlídku zámku, zbytek dětí s učitelkami a rodiči se rozběhli k telčskému domu a začali zkoušet zábavné atrakce. Byla tu obrovská autodráha, dřevěné stavebnice, pošťácký domeček s razítky, a spousta dalších lákadel. Asi po 2 hodinách jsme se všichni sešli u autobusu a vydali jsme se do hospodářského dvora do Bohuslavic. Zde jsme si nejdříve zašli na dobrý oběd a poté jsme si šli prohlédnout zvířátka, takové malé zoo. Byli tu koníci, oslíci, husy,kachny,.....Dnešní den byl  deštivý, ale mi si ho zkazit nenechali. Naštěstí jsme v dešti dlouho chodit nemuseli.