Sbližování generací VII.

Zdravé město Třebíč Základem celého projektu je sbližování, výměna zkušeností, komunikace a spolupráce dvou názorově odlišných generací, a to seniorů a dětí. Snažíme se o podporu tělesného, ale především duševního zdraví u obou generací. Náš projekt je jakousi prevencí izolovanosti a společenského vyloučení sociálně znevýhodněné skupiny (seniorů), ale i rodin se specifickými potřebami, v našem případě rodin se zdravotně postiženými dětmi. Podporujeme rodinné volnočasové aktivity.

„Třebíč – Zdravé město - Tento projekt byl finančně podpořen městem Třebíč.“ A to z grantového programu „Zdravé město - Rodina a zdraví – rok 2013 - projekt Sbližování generací VII.“

28. 11. 2013

Adventní věnce v Domovince

Posledním tvořením s babičkami byla výroba adventních věnců, a to 28. 11. 2013. Vyráběli jsme podle přání věnce s přírodními šiškami, svíčkami a květinami, ale také čistě přírodní, bez barevných ozdob. Také toto tvoření bylo velmi žádané, všem se líbilo a všichni byli spokojení.

19.11.2013

Malování na plátno

Malířská plátna přináší pro moderní kreativní tvorbu spoustu možností k využití.  Sice původně byla výhradně určena skutečným výtvarníkům, kteří pomocí olejových barev v ateliérech vytvářeli hodnotná díla. Ale my si dnes na ně můžeme zkusit malovat také. Na malování použijeme akrylové barvy Rubens Atelier. Podklad namalujeme plochým štětcem nebo pomocí houbiček vytepujeme. Poté si pomocí pečícího papíru přemalujeme obrys motivu a motiv domalujeme opět akrylovými barvami. Hotový obraz nemusíme fixovat ani rámovat, můžeme ho rovnou pověsit na zeď. Máme opět nádherné dekorace.

12. 11. 2013

Druhé tvoření v Senior Pointu

V listopadu jsme se do Senior Pointu vypravili znovu. Předváděli jsme našim babičkám z o. s. Pernula ubrouskovou techniku na smaltované a kovové výrobky. Zájem předčil naše očekávání, dokonce jsme další zájemce museli odříkat. Techniku jsme již použili mnohokrát, vyzkoušeli jsme ji na květináčích, na velikonočních vajíčkách, na svíčkách, tentokrát jsme ji použili na smaltované konvičky a kbelíky. Výrobky jsme si podmalovali akrylovými barvami a poté nalepili vystřižené obrázky. Jedná se opět o jednoduchou a přitom efektní výtvarnou techniku.

29. 10. 2013

První tvoření v Senior Pointu

Seniorům z o. s. Pernula jsme v nově vzniklém Senior Pointu předváděli pletení z papíru. Pletení je velice jednoduchá a finančně nenáročná výtvarná technika. Tvoří se z odpadního materiálu a hotové výrobky jsou tak pěkné, že vypadají jako pletené z proutí. Vyráběli jsme barevné stromečky jako bytové dekorace. Sešlo se více babiček než jsme očekávaly, a tak jsme měli plné ruce práce.

24. 10. 2013

Dušičkové věnce v Domovince

Také letos jsme se vypravili do Domovinky, abychom pomohli babičkám s výrobou dušičkových věnců. Děvčata i chlapci tuto práci ovládají docela dobře, větviček bylo dost, a tak se vyrábělo a vyrábělo…. Věnce jsme zdobili pomocí šišek, kaštanů, různých barevných plodů, mochyní, papírových květin, apod. Ke zdobení stačilo trocha fantazie a kouzelné věnce byly hotovy.
Práce nás všechny bavila a babičky měly z věnců velkou radost!

24. 9. 2013 a 16. 10. 2013

Tvořivá setkání v Domovince

Projekt Sbližování generací VII. pokračuje od začátku školního roku 2013/ 2014 sérií tvořivých dílniček. Děti s pedagogickým doprovodem navštívili Domovinku a předváděli seniorům zajímavé výtvarné techniky. Nejdříve zdobily porcelánové hrnečky samolepícími foliemi, poté malovaly horkým voskem. Obě výtvarné techniky byly velice jednoduché jak pro děti, tak pro klienty Domovinky.

O nazdobené hrnečky byl velký zájem. Pomocí razidla si děti vystříhaly různé tvary z dekoračních folií a uspořádaly je na podklad. Poté se jednotlivé tvary namočily do teplé vody, sloupla se spodní vrstva a zbylá část se přilepila na podklad. Hadříkem se vše uhladilo a nakonec se hotové výrobky zapekly asi půl hodiny v troubě na 180°C . Technika je stejná jako klasické obtisky na vajíčka. Jednoduchá, přitom velmi efektní.

Enkaustika, malba horkým voskem, byla pro děti i seniory též jednoduchá. Pomocí malé žehličky a voskových pastelů se vytvářejí abstraktní obrázky, které se dají zarámovat či využít jako přáníčka. Práce se všem moc líbila, i bez malování si odnášeli domů úžasné obrázky.

25. 9. 2013

Výlet s Domovinkou do Velkého Meziříčí, návštěva muzea

Koncem září jsme se vypravili spolu se seniory na jeden malý výlet po kraji Vysočina, a to na zámek do Velkého Meziříčí. Je tu expozice muzea a děti se zúčastnily programu „ Jak se co dělá.“ Formou hry se dozvěděly, jak se peče chleba či jaké výrobky se dají vyrobit z mléka. Objevily způsob tkaní látek, bylo jim vysvětleno řemeslo ševcovské. Po vyprávění si pak v expozici prohlédly předměty, které byly k uvedeným činnostem skutečně používány. Seniorům byla nabídnuta prohlídka interiérů zámku, kterou s nadšením přijali. Poté jsme všichni zavítali na prohlídku náměstí spojenou s výstupem na městskou věž.

20. 6. 2013

Výlet do ZOO Praha

Výletu do ZOO Praha se zúčastnili žáci IV. A, VI. A , VI. B , VIII. C a vybraní žáci z jiných tříd. Jeli jsme za velmi teplého počasí, ale snažili jsme nic nepodcenit a zásobovat děti a seniory pitnou vodou, kterou jsme neustále doplňovali. Část spodní části ZOO byla ještě uzavřena, ale to vůbec nevadilo. Děti obdivovaly ledního medvěda, pavilon hrochů, nový pavilon slonů a mnoho dalších zvířat. Také zde byla spousta možností k občerstvení, k zakoupení suvenýrů a k posezení. Pražská ZOO je velice rozlehlá, prohlídka nám trvala celý den, domů jsme se vraceli se spoustou zážitků až pozdě večer.

 

13. 6. 2013

Výlet do Šiklova mlýna

Výlet do Šiklova mlýna byl spojen s rýžováním zlata, jízdou na ponících i jízdou vláčkem " Union Pacific", střelbou z luku a ukázkami rodea. Zaujala nás indiánská vesnička s průvodcem, který nám pověděl mnoho zajímavého ze života indiánů, v čem žili a jaký byl jejich vztah k přírodě. Senioři se svezli vláčkem po westernovém městečku, poseděli v kavárně a poobědvali v hotelu Colorado Grand. Bylo tam moc pěkně!