Podle prastarých pověstí se blíží den, kdy hrozí indiánským kmenům zkáza. Legenda praví, že jedinou záchranou pro nás indiány je, získat Sluneční amulet od starého kmene Navajů, kteří sídlí v nepřístupných a nebezpečných hvozdech hlídaných tímto starodávným kmenem. Vydejme se na cestu dokud ještě slunce svítí na naši indiánskou zem. Čeká nás nebezpečná a dobrodružná cesta, na konci které snad bude svět indiánů zachráněn. A kmen, kterému se to podaří sjednotí všechny ostatní kmeny a přinese mír

1. Stanoviště  

Vlčí soutěska

Mé jméno je „Velký lovec“, dokážu ulovit vlky, bizony i medvědy. Dokažte, že jste zdatnými lovci i vy.            

Zaútočila na nás vlčí smečka. S oštěpem v ruce se jí ubráníme. Každý má tři hody, celkem pro jeden kmen tedy 15 hodů. Vzdálenost určí vedoucí na místě až podle možností. Děti si nasbírají šišky – každý 3 a mají za úkol trefovat se do určeného stromu. Trefovat se bude podobizna vlka, např. nakreslená. (viz. Hejmovi obrázky z minulého tábora, pokud není vlk, může se použít jiné zvíře).

 

Úkol k dalšímu stanovišti:   

Čeká vás nyní dlouhá a náročná  cesta. Jeden váš bratr indián ochrnul. Nemůže používat vlastní nohy. Dopravte ho k dalšímu stanovišt aby se nedotkl nohama země.

 

 

2. Stanoviště

Jsem lesní duch stromů „Watokana“ – mezi stromy najdeš (6 karet hnědé barvy  - podzim) se zvláštními znaky. Najděte je, protože jenom vy dokážete znaky rozluštit a posunout nás k amuletu Slunce.        

Znaky na stromech

V lese budou umístěny 4 sady kartiček rozlišených barevně – každá barva představuje jedno roční období. Každá skupina hledá pouze kartičky své barvy. Z nich pak vyskládá slovo. JARO – LÉTO – PODZIM – ZIMA.  

 

Úkol k dalšímu stanovišti:          

Mezi dvěma stanovišti se ukrývají bandité, kteří chytají indiány. Bude potřeba se k dalšímu stanovišti proplížit. Běžte tak, aby vás ukrytí bandité nespatřili. Mějte stále na pozoru označení cesty abyste ji neztratili.

3. Stanoviště

Říkají mi „Mrštná lasička“ dokážu se protáhnout i malým otvorem a zdolat překážky, aniž bych o něco zavadila. Slyšela jsem, že i váš kmen to dokáže.       

Dřevěné průlezky  - indiánské překážky

Po splnění dostanou od vedoucího příslušný počet per (vybarví na jejich kartičku) a na svitku úkol k dalšímu stanovišti. Ten si přečtou a vrátí.

 

Úkol k dalšímu stanovišti:           

Přicházíme do údolí ticha. K dalšímu stanovišti nesmíte promluvit ani slovo abyste neporušili posvátné ticho a nerozhněvali tak přírodu.  Cestou jsou zvířata, zapamatujte si je.

 

 

4. Stanoviště

Mé jméno je „Šaginapi“, žiji v přírodě, znám její zákonitosti a pravidla – některá vás teď naučím.                   

Topografie, ohniště,…

Úkol k dalšímu stanovišti:

Cesta dál vede hlubokým a nebezpečným močálem. Dejte si pozor na nebezpečné krokodýly. Pozor také na velké komáry – moskyty, kteří přenáší různé nemoci. K dalšímu stanovišti běžte přesně v řadě za sebou a držte se za ruce. Jen tak nesejdete ze správné cesty. První a poslední z vás bude mít ve volné ruce větvičku, kterou bude odhánět dotěrné moskyty. Musí jí stále mávat, aby nás nechali na pokoji.

 

 

5. Stanoviště 

Jsem „Pantalon“-  dcera náčelníka, sopka, která se probudila k životu zalila lávou část cesty za amuletem Slunce. Přesunout se můžete jen pomocí ztuhlých lávových kamenů.                         

Pod sopkou

Je vyznačen úsek dlouhý asi 15 metrů představující lávu. Tento úsek bude sem tam vyplněn červenými, žlutými, a oranžovými fáborky umístěnými chaoticky na zemi = láva. Indiáni mají za úkol projít tento úsek, aniž by se dotknuli lávy. Mohou použít pouze odolné lávové kameny (desky z papundeklu) umístěné kolem v lese. Jsou umístěny i na stromech a všude kolem, jak sopka chrlila lávu do vzduchu a pak ztuhly. Hraje se na čas, začnou hledat a sbírat lávové kameny a skládat je tak do lávy, aby ji mohli přeskákat. Fantazii se meze nekladou, tak ty menší, kteří by nepřeskákali, můžou si je ti větší třeba podávat, ale to jen jestli je to napadne.

Úkol k dalšímu stanovišti:

Cesta je čím dál těžší. Žár lávy dočasně oslepil tři členy našeho kmene. Musíme proto spojit své síly a osleplé kamarády na další stanoviště doprovodit.

Třem indiánům se zavážou oči šátkem. Ostatní je vedou až k dalšímu stanovišti.

6. Stanoviště

Jsem matka kmene „Bineši“ –  nemůžete pokračovat ve své výpravě, aniž byste  podle totemu našeho kmene nepostavili stejný. Jen tak se vám otevře cesta k amuletu. V potoce pokladů vyhledejte a posbírejte všechny kousky zlata (stříbra, smaragdu, granátů)      

Totem a „potok pokladů“

Na „totemu“ jsou navlečené různobarevné roličky. Děti mají na prázdný totem navléct roličky ve stejném barevném pořadí.

Na cestě jsou rozházená žlutá – zlato, modrá – stříbro, zelená – smaragd, červená – granáty víčka. Každá skupina má za úkol sesbírat jednu barvu.

Úkol k dalšímu stanovišti:

Nebezpečí číhá na každém rohu. Kojoti, šakali a vlci se těší až si na nás pochutnají. Poznají, když máme strach. Dokážeme jim že strach nemáme. K dalšímu stanovišti budeme zpívat všichni celou cestu naši hymnu a tak jim ukážeme, že se nebojíme.

 

7. Stanoviště 

Náčelník kmene Navajů 

Amulet Slunce

Až dorazí všichni na poslední stanoviště, opečeme párky, potom si sedneme do kruhu a promluví náčelník Navajů

Dýmka míru – každý si vezme hrozny z „dýmky“ , potom budou hledat Amulet.

Náš kmen již po staletí střeží amulet. Je v něm síla dávných věků a slavných dob. Jste stateční, došli jste do cíle a jste jen krůček od získání amuletu, který nám zajistí mír. Vykuřme společně dýmku míru a vydejme se hledat AMULET.