Sbližování generací VI.

Zdravé město Třebíč Základem celého projektu je sbližování, výměna zkušeností, komunikace a spolupráce dvou názorově odlišných generací, a to seniorů a dětí. Snažíme se o podporu tělesného, ale především duševního zdraví u obou generací. Náš projekt je jakousi prevencí izolovanosti a společenského vyloučení sociálně znevýhodněné skupiny (seniorů), ale i rodin se specifickými potřebami, v našem případě rodin se zdravotně postiženými dětmi. Podporujeme rodinné volnočasové aktivity.

„Třebíč – Zdravé město - Tento projekt byl finančně podpořen městem Třebíč.“ A to z grantového programu „Zdravé město - Rodina a zdraví – rok 2012 - projekt Sbližování generací VI.“

14. 12. 2012

Zdobení triček zažehlováním v Domovince

Další naše předvánoční tvoření jsme věnovali výrobě originálních triček. Trička jsme zdobili pomocí vzorů vysekaných ze zažehlovacích folií, které jsme si poskládali podle své fantazie. Potom jsme je pouze přežehlili a vrchní část folie odlepili. Vzniklo tak spousta nádherných originálních triček. Práce se líbila dětem i babičkám. Tímto způsobem jsme si vyrobili moc pěkné dárky!

11. 12. 2012

Výroba gelových svícnů v Domovince

Před Vánocemi jsme se vypravili do třebíčské Domovinky, abychom si společně vyrobili gelové svíčky a nazdobili si trička. První prosincové setkání jsme věnovali výrobě svícnů. Do skleněných váziček jsme poskládali dekorační kamínky, koření a mušličky, poté jsme vložili knoty a vše zalili rozehřátým voskem. Po ztuhnutí gelu byly svícny nachystány k dekoraci i praktickému užití. Práce byla poměrně jednoduchá a všechny nás moc bavila.

5. 10. 2012

Podzimní tvoření v Domovince

Tentokrát jsme pokračovali v našem tvoření praktickou ukázkou zdobení svíček tekutým voskem star wax. Bezbarvý vosk se nahřeje, přidá se do něho barvivo a poté se nechá volně stékat po svíčkách. Svíčky poléváme různými směry, aby vznikl co nejkrásnější mramorovaný efekt. Hotové svíčky můžeme použít na věnce nebo jako pěknou dekoraci. Tvoření bylo jednoduché nejen pro děti, ale i pro naše babičky. Výsledný efekt na svíčkách stál za to!

27. 9. 2012

Výlet na zámek do Budišova

Tentokrát jsme se vypravili společně s Domovinkou na zámek Budišov, do zoologického depozitáře. Během hodiny jsme si prohlédli několik desítek vycpaných zvířat nejen našich, ale i dovezených z různých částí světa. Prohlídka byla doplněna odborným výkladem paní průvodkyně, která svůj výklad přizpůsobila našim dětem i seniorům. Poutavým způsobem pokládala dětem otázky a snažila se odpovídat na jejich všetečné dotazy. Upozornila děti především na rozdíly ve stavbě těla u stejného typu zvířete žijícího u nás či např. v Africe. Všem dětem i seniorům se prohlídka moc líbila.

26. 6. 2012

Výroba mozaikových květináčů v Domovince

Koncem června jsme se s dětmi vypravili do třebíčské Domovinky, abychom zde dědečkům a babičkám ukázali výrobu mozaikových květináčů. Práce byla jednoduchá a zajímavá. Vhodnou kombinací barevných sklíček jsme vytvořili působivé dekorace.

13. 6. 2012

Pohádkový Roštejn

Ve středu 13. 6. 2012 se několik tříd naší školy vypravilo spolu se seniory na Pohádkový Roštejn. V působivých prostorách hradu Roštejn na Vysočině se zabydlela výstava Zpátky do pohádky. K vidění bylo v rámci prohlídky hradu šest desítek kostýmů, rekvizit a kulis z patnácti pohádek Československé a následně České televize. Pro děti byly v prostoru nádvoří, zahrady a parkoviště hradu připraveny soutěže, výtvarné dílny a prodejní stánky se suvenýry a občerstvením. Děvčata z umělecké školy malým návštěvníkům malovala na obličej zajímavé obrázky podle přání a děti si zde mohly také vyrábět svá dílka z rychletvrdnoucí hmoty. Senioři zase vyzkoušeli místní restauraci a spolu s dětmi absolvovali prohlídku hradu. Navíc se tu hrálo divadlo Princ Bajaja a děti si mohly i zazpívat a zatancovat. Díky pěknému počasí se výlet vydařil a všichni jsme odjížděli spokojeni.

26. 5. 2012

Slavnosti medu a perníku v Ostré u Nymburka

V sobotu 26.5. 2012 se naše děti vypravily na společný výlet se seniory do vesničky uměleckých řemesel Botanicus na slavnosti medu a perníku. Procházeli jsme se reálnou středověkou vesnicí plnou spěchajících lidí i dřevěných obchodů. Zhlédli jsme um středověkých dráteníků, papírníků, kovářů, provazníků, řezbářů, a vůbec všech dobových řemeslníků, přičemž jsme si mohli vyzkoušet svou zručnost a vyrobit si vlastní mýdlo z jojobového oleje, medovou svíčku či keramický hrníček, a to vše starobylou metodou. Dětem se líbila výroba vlastního papíru či lukostřelba. Poutavé bylo i rýžování zlata. Po celou dobu byl připraven bohatý program s doprovodem kejklířů a zpěváků. Viděli jsme divadlo Trakař, kejklíře Vojtu Vrtka a jeho kejklířsko - žonglérské výstupy, ukázky výroby medu až po jeho stáčení. Líbila se nám také hodovna, v níž si děti za groše nakoupily bramboráky, palačinky nebo vdolečky se šlehačkou. Nakonec jsme relaxovali v bylinných zahradách, kde se pro děti hrála loutková pohádka pana Marčíka. Každý si mohl vybrat, co ho zajímalo. Výlet se díky pěknému počasí moc vydařil.